A szemrángás

2013.11.28 11:35
A szemrángás, azaz tic, viszonylag gyakori tünet. Ticen szemhunyorítást, arcrángást, szemöldökemelést értünk.
 

Kialakulásának okai

A háttérben állhatnak szervi neurológiai betegségek, illetve a tünet lelki eredetű is lehet, ezért oki kivizsgálása feltétlenül neurológiai szakképzettséget igényel. Az utóbbi években végzett funkcionális agyi képalkotó vizsgálatok (PET, SPECT) lelki eredetűnek gondolt szemrángás esetében is kimutatták bizonyos agyi területek funkcionális elváltozásait (mint ahogy számos más pszichiátriai betegség esetében). A tünetegyüttesért jelenleg elsősorban az agysejtek által termelt anyagok, a neurotranszmitterek közötti egyensúly zavarát teszik felelőssé. Különösképpen a dopamin (túlsúly) és a szerotonin (alulműködés) egyensúlyáról van szó.
A gyermekkorban induló esetekben gyakran tisztázható a családi hajlam. A szemrángás 5-6 évesen kezdődik, a serdülőkorban tetőzik, és felnőttkorra általában meggyógyul. Megfigyelések szerint fiúkban gyakrabban jelentkezik, mint lányokban.

Egyéb tünetek

A lelki eredetű tic mintája időben változhat. A tüneteket a stressz rontja, és az is káros, ha figyelmeztetjük rá az illetőt. Ilyenkor az adott tünet helyett más kényszercselekvés jelentkezik (rugdosás, körömrágás, hajharapdálás).

Kezelése

A figyelemelterelés viszont hasznos, ez és a szorongásoldó beszélgetések segítik, hogy a beteg megszabaduljon a tünetegyüttestől. A lelki eredetű szemrángások alávethetők bizonyos mértékű akaratlagos irányításnak: néhány percre, esetleg néhány órára elnyomhatók. A visszatartásuk viszont kényelmetlen, megerőltető; a betegtől koncentrációt, erőfeszítést igényel. Sok érintett nem szívesen tartja vissza hosszú időre a ticjeit, mivel az elnyomott szemrángások később nagyon erősen jelentkeznek.
A legtöbb esetben a szemrángás gyógyszeres kezelést nem igényel, járóbeteg-rendelés keretében megoldható, de ez függ a ticek erősségétől és a kiváltó októl is. Magatartásterápiák, lazítótechnikák elsajátítása, koncentrációs tréning segíthet a betegség kezelésében. Néha gyógyszeres kezelés – neuroleptikumok adása – segíthet a betegség kezelésében. A tünetek orvoslására nincs egységes gyógyszer, ezért az orvosnak és a betegnek a tünetek csökkentése és a gyógyszerekkel járó mellékhatások elkerülése között kell kompromisszumot kötnie. Rendszerint olyan mértékig igyekeznek csökkenteni a tüneteket, hogy azok már elviselhető, könnyen kezelhető életvitelt tegyenek lehetővé. A  szemrángás tökéletes eltüntetésére gyógyszerrel általában nem lehet számítani.

A teljes cikk elolvasható a WEBBeteg.hu oldalán: Szemrángás – mi okozhatja?


Nyelvzsibbadás. Mi okozza?
A nyelvzsibbadás viszonylag gyakori panasz az orvoshoz fordulók körében. A betegek nem mindig tudják megfogalmazni, mi ez az érzés, gyakran az ízérzés zavarával...  tovább Tovább
Dadogás, tikkelés. Mi okozza a...
Körömrágás, hajcsavargatás, kéztördelés, sűrű pislogás, hunyorgás, dadogás, remegés, torokköszörülés, gyakori csuklás.  tovább Tovább