A merevedési zavart tekinthetjük egyfajta tünetnek, amely azt jelzi, hogy a férfi testi-lelki egészségével valami nincs rendben. Sok férfi úgy gondolja, hogy a merevedés egy egyszerű folyamat, amit a szexuális vágy vált ki, pedig az érrendszernek van döntő szerepe. Az erekcióhoz ugyanis az szükséges, hogy megfelelő mennyiségű vér áramoljon a hímvesszőbe és kellő ideig ott is maradjon.
Szex és érrendszer
Szakértők szerint a merevedési zavarok 75 százalékának fizikai elváltozás az oka, legfőképpen az artériáké. Ez leggyakrabban a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a dohányzás következtében alakul ki. Természetesen más tényezők is állhatnak a háttérben, mint például a gerincvelő, illetve az idegek sérülése, vagy a hormonháztartás zavara. Viszont az esetek többségében a merevedési zavarral küszködő férfiaknál emelkedett vérnyomásértékeket és magas koleszterinszintet lehet mérni, így a szexuális zavar rávilágít egy másik, súlyos következményekkel járó állapotra: a szív- és érrendszeri elváltozásokra. Nemcsak a középkorú vagy még idősebb urakat érintheti ez a probléma, hanem a 20-as, 30-as éveikben járó, túlsúlyos férfiakat is.
A bajt előidéző okok pontos feltárása után, és a beteg állapotának figyelembe vételével több hatékony megoldást kínál az orvostudomány. Ma már megoldható, hogy azok a férfiak, akiknek libidójuk, azaz nemi vágyuk ugyan erős, ám erekciójuk, vagyis közösüléshez és kielégüléshez nélkülözhetetlen merevedésük nincs vagy nem megfelelő mértékű, egyszerű tablettás kezeléssel visszanyerhetik férfierejük, teljesítőképességük javát. Nem szégyen a potenciazavar, hiszen a merevedési nehézségek különböző betegségek szövődményeként, illetve a túlfeszített élettempó következményeként is jelentkezhetnek. Gyógyítása ma már egyáltalán nem reménytelen.
Okok, terápiák
A merevedési zavarok mintegy 20 százaléka pszichés (lelki), 80 százaléka organikus (szervi) eredetű. A potenciát befolyásoló gyógyszerek akkor hatásosak, ha a szexuális vágy él. Ebben fontos szerepe lehet egy megértő társnak, és a gyengédség sokféle megnyilvánulásának.
Rendkívül fontos a helyes táplálkozás és a gyakori testmozgás, mivel ezek jótékonyan hatnak a keringési panaszokra és a merevedési zavarra is. Így a férfiak hosszú, szexuális örömökben gazdag öregkort érhetnek meg.
Fizikai rizikófaktorok
♥ Keringési rendellenességek: szív- és érrendszeri problémák, stroke, magas vérnyomás, magas koleszterinszint
♥ Cukorbetegség
♥ Idegrendszeri rendellenességek
♥ Hormonális eltérések
♥ Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai (egyes nyugtatók, antipszichotikumok, antidepresszánsok, vérnyomásra ható készítmények)
Életmódból adódó kockázatok
♥ Túlzott alkoholfogyasztás
♥ Mozgásszegény életmód
♥ Elhízás
♥ Dohányzás
Lelki tényezők
♥ Stressz, szorongás
♥ Teljesítménykényszer
♥ Depresszió
♥ Párkapcsolati problémák
Ne szedje együtt!
A potencianövelő tabletták más gyógyszerekkel történő szedésének veszélyeire hívja fel a figyelmet Public Citizen nevű befolyásos amerikai fogyasztói csoport WorstPills.org című honlapja.
Az internetes oldalon megjelent poszt szerint a három engedélyezett erektilis diszfunkció kezelésére szolgáló (ED) gyógyszert szedő férfiaknak „különösen óvatosnak kell lenniük", ha a közzétett listán szereplő 56 gyógyszer közül „bármelyiket" együtt kell alkalmazniuk az említett készítményekkel.
A listán szereplő gyógyszereket három csoportba sorolják. Az elsőbe azok tartoznak, amelyek ED gyógyszerekkel együtt szedve „életveszélyes vérnyomáscsökkenést" okozhatnak. Ilyenek a nitrátok és az alfa-blokkolók. A második csoport azokat a szereket foglalja magában, amelyek a gyógyszer-metabolizmus legfontosabb enzime, a CYP3A4 gátlása révén gyógyszermérgezéshez vezethetnek. A harmadik csoport ezzel szemben olyan készítményekből áll, amelyek az ED gyógyszerek szervezeten belüli lebomlásának gyorsításán keresztül gyengítik a potencianövelő hatást.
Sidney Wolfe, a Public Citizen Egészségkutatói Csoportjának igazgatója szerint mivel „a gyógyszereket elsősorban idősebb férfiak szedik, akik nagyobb valószínűséggel szednek más gyógyszereket is, (...) kulcsfontosságú, hogy tisztában legyenek a veszélyes interakciók lehetőségével".